Suwalskie Organizacje Pozarządowe na Blues Festival

Już po raz VII w dniach 10-12 lipca 2014 r. w Suwałkach odbył się największy plenerowy festiwal bluesowy w kraju pn. „Suwałki Blues Festival 2014”. Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT wraz z Suwalskim Ośrodkiem Kultury oraz suwalskimi organizacjami pozarządowymi zrzeszonymi również w Suwalskiej Federacji Organizacji Pozarządowych RAZEM po raz pierwszy wzbogacił formułę festiwalu o „STREFĘ NGO”. Strefa ta służyła prezentacji organizacji pozarządowych oraz inicjatyw społecznych podejmowanych przez te organizacje. Przez dwa bluesowe dni w godzinach 12.00 – 20.00 organizacje prezentowały swą działalność, a tym samym zachęcały mieszkańców miasta i przyjezdnych turystów do aktywnego włączenia się w lokalne przedsięwzięcia. Namiot pełen był ciekawych propozycji ze strony organizacji, które: wystawiały się z materiałami informacyjnymi,  prezentowały rękodzieło, animowały czas wolny dzieci, a także organizowały konkursy dla starszych i młodszych w których wygrać można było cenne nagrody. Podczas tego jakże ciekawego wydarzenia towarzyszącego można było zdobyć autograf Wojciecha Kowalewskiego, posmakować domowych wypieków oraz przyłączyć się do wspólnej zabawy przy akompaniamencie i występach Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Na pamiątkę wakacji spędzonych w Suwałkach można było zrobić sobie na poczekaniu bluesowy kubek czy koszulkę ze zdjęciem swoim czy swoich bliskich – taką propozycję  oferowała Spółdzielnia Socjalna MooS. Odwiedzający strefę NGO mieli również możliwość posmakowania sielawy, to dzięki Lokalnej Grupie Rybackiej a także przejechać się na rowerach treningowych (program spinning) wystawionych przez Klub Rowerowy MTB Suwałki i poczuć jak ciężko trzeba pracować na osiągnięcie tak wysokich wyników jakie osiągają ich sportowcy. Dzieci miały własny kąt do zabaw, gdzie malowały, kolorowały oraz bawiły się na mini placu zabaw. Starsi zostali werbowani do równie ciekawych gier i zabaw organizowanych przez Związek Harcerstwa Polskiego.

Organizacje zaangażowane w „Strefę NGO”

1. 6. Suwalski Szczep Harcerski ZORZA
  2. Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT
  3. Fundacja ART-S.O.S
  4. Klub Rowerowy MTB Suwałki
  5. Lokalna Grupa Rybacka
  6. Miejskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej
  7. Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Olimpijczyk
  8. Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Suwałkach
  9. Podlaskie Stowarzyszenie Terapeutów
  10. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
  11. Spółdzielnia Socjalna MooS
  12. Stowarzyszenie FEATON
  13. Stowarzyszenie Jasne Życie
  14. Stowarzyszenie Kulturalne Kostroma
  15. Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Sportu i Rekreacji Akademia 2012
  16. Stowarzyszenie Spełniona Nadzieja
  17. Suwalskie Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej
  18. Uniwersytet Trzeciego Wieku
  19. Stowarzyszenie dla Rozwoju w Suwałkach

W organizację „Strefy NGO” włączyły się stowarzyszenia i fundacje reprezentujące różne obszary działalności społecznej, m.in.: sport, kulturę, oświatę, pomoc społeczną, pomoc osobom niepełnosprawnym czy wsparcie osób starszych. Różnorodność oraz zaangażowanie organizacji do integracji, wspierania się oraz wspólnej pracy była bardzo owocna. Umocnił się tym samym trzeci sektor oraz zintegrowane zostały działania dla dobra mieszkańców.

Serdecznie dziękujemy sympatykom i przyjaciołom, fundacjom i stowarzyszeniom wchodzącym w skład Federacji RAZEM oraz wolontariuszom, których pomoc była nieoceniona. W tą ciekawą inicjatywę zaangażowało się ponad 90 osób za co jeszcze raz serdecznie dziękujemy i zapraszamy do jeszcze ciekawszej i bogatszej ”Strefy NGO” za rok na Blues Festiwal 2015!  🙂