Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Sportu I Turystyki Niewidomych I Słabowidzących „Cross”. Klub Sportowy „Jaćwing” – Suwałki

ul. Pułaskiego 26A
16-402 Suwałki

Klub Sportowy „Jaćwing” – Suwałki, Stowarzyszenie Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „CROSS” został założony przez grupę inicjatywną na Sejmiku Klubu w lutym 1999 r. i wpisany do KRS dnia 24 września 2001 roku pod nr 0000046079. Od 28 grudnia 2007 r. posiada status organizacji pożytku publicznego.

Głównym celem Klubu jest upowszechnianie i rozwój kultury fizycznej: sportu, turystyki i czynnego wypoczynku wśród dzieci oraz dorosłych osób niewidomych i słabowidzących.

Środki finansowe na realizację zadań Klub pozyskuje: z samorządów lokalnych- Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Suwałk, z Ministerstwa Sportu i Turystyki za pośrednictwem Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i  Słabowidzących „CROSS” i Związku Kultury Fizycznej „Olimp”, z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, z odpisu 1% od podatku dochodowego od osób fizycznych, darowizn osób fizycznych i prawnych oraz składek członkowskich.

Obecnie nasza organizacja zrzesza 66 członków. Prowadzimy cztery sekcje: warcabowo-szachową, kręglarską w wersji bowling, turystyczną i strzelecką. Sekcja warcabowa-szachowa działa od chwili powstania Klubu. Zawodnicy startujący w Ogólnopolskich zawodach osób niewidomych osiągają indywidualnie jak i drużynowo znaczące sukcesy.

Od pięciu lat prężnie rozwija się działalność sekcji kręglarskiej. Zawodnicy tej sekcji w grze indywidualnej w latach 2013 i 2014 zdobyli Mistrzostwo Polski w bowlingu natomiast w Pucharze Polski zajęli drugie miejsce w grze parami. Zawodnik naszego klubu, uczestnik II Otwartych Mistrzostw Europy w Bowlingu (Praga, 2013 r.) zdobył złoty medal w grze parami.

Najmłodszą sekcja w Klubie jest sekcja strzelecka. Zawodnicy tej sekcji uczą się strzelania z broni laserowej krótkiej i długiej oraz broni pneumatycznej.

Najliczniejszą sekcją jest sekcja turystyczna. Tu należeć może każdy kto lubi przebywać na świeżym powietrzu, wędrować po naszej suwalskiej ziemi, zwiedzać ją i podziwiać, a przy okazji poznawać historię regionu. Taką możliwość osobom niepełnosprawnym dają imprezy sportowo-rekreacyjno-turystyczne organizowane przez Klub w terenie takie jak: rekreacyjne zawody sportowe, piesze rajdy turystyczne po Ziemi Suwalskiej, Sejneńskiej i Augustowskiej oraz wycieczki.

Galeria:

Dodaj komentarz

Przewiń do góry