Fundacja Rozwoju Inicjatyw Społecznych WIDOK

ul. Daszyńskiego 10
16-400 Suwałki
www.fris.cba.pl

Celem Fundacji jest działalność na rzecz dobra publicznego w zakresie edukacji, kultury i sztuki, ochrony zdrowia oraz opieki społecznej.

Nasza organizacja zajmuje się dziećmi i rodziną. Powstaliśmy z inicjatywy śp. księdza Jerzego Zawadzkiego w 1998 roku, jako parafialna świetlica środowiskowa zajmująca się dziećmi z rodzin patologicznych. Nasza siedziba mieściła się przy ul. Kościuszki.

Z czasem, kiedy okazało się, że potrzeby opiekuńcze w tym rejonie miasta są dużo większe, niż możliwości finansowe parafii, przekształciliśmy się w fundację. Pozwoliło nam to zdobywać dodatkowe fundusze. W „najgorętszym” okresie zajmowaliśmy się ponad setką dzieci w wieku od 3 do 16 lat. Jako pierwsza świetlica socjoterapeutyczna w mieście prowadziliśmy grupę przedszkolną.

Przez długi czas poszukiwaliśmy właściwej nazwy, od Ośrodka Wsparcia Dziennego Dziecka i Rodziny, przez Źródło, aż do obecnej Fundacji Rozwoju Inicjatyw Społecznych Widok.

Obecnie pod opieką fundacji znajduje się prawie 50 dzieci pochodzące z rodzin wielodzietnych, niepełnych, ubogich, alkoholowych, bezrobotnych oraz niewydolnych wychowawczo. W świetlicy zapewniamy im pomoc w odrabianiu lekcji, rozwijaniu zainteresowań (komputerowych, sportowych, artystycznych, kulinarnych itp.), zajęcia socjoterapeutyczne, dożywianie, pomoc rzeczową oraz wypoczynek letni. Byliśmy już trzy razy nad morzem, w Krakowie, Warszawie, w Górach Świętokrzyskich, w Mierkach k/ Olsztyna i w Zakopanym. W latach 2009 – 2012 realizowaliśmy trzy projekty finansowane ze środków UE skierowane do młodzieży, których celem była edukacją, wspieranie rozwoju młodzieży i ich wejścia na rynek pracy. Wzięło w nich udział ponad 250 młodych ludzi.

Świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-13.00 dla dzieci w wieku przedszkolnym, natomiast w godz. 13.00-17.00 dla dzieci w wieku szkolnym. W tym roku realizujemy min. projekty: „Tęczowa świetlica – moja świetlica”, „Warsztaty dziennikarsko – fotograficzne”, „Dziecko, młodzież, senior – integracja międzypokoleniowa”, „Wakacyjny klub turystyki aktywnej”. Od początku istnienia współpracujemy z Urzędem Miasta Suwałki, Urzędem Wojewódzkim, Urzędem Marszałkowskim w Białymstoku oraz z lokalnymi przedsiębiorcami.

Galeria:

Dodaj komentarz

Przewiń do góry