12. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Suwałki 2014

W dniach 3-5 października br. już po raz 12. odbył się w Suwałkach „Objazdowy Festiwal Filmowy Watch DOCS. Prawa Człowieka w Filmie”.

WATCH DOCS to jedna z największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka. Prezentowane są tu filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.

Pomysł „Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka
w Filmie” powstał 11 lat temu. Zaczęło się od Festiwalu Międzynarodowego, który to od 2001 roku realizowany jest jako program Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Po grudniowym warszawskim festiwalu międzynarodowym, festiwal ten przyjmuje formę objazdową i organizowany jest we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski – organizacjami pozarządowymi, kinami, teatrami, ośrodkami akademickimi i innymi instytucjami kulturalnymi.

W 2014 roku (do dnia 5 października) odwiedził on 22 miasta. Wśród nich nie zabrakło również Suwałk, w którym to mieście Festiwal od samego początku organizuje Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT. Podczas trzech festiwalowych dni października można było zobaczyć filmy dokumentalne pochodzące z całego świata m.in. z Francji, Rosji, Pakistanu, Brazylii, Indii.

W ramach 12 już Festiwalu zaprezentowane zostały mieszkańcom Suwałk reportaże i filmy dokumentalne z różnych stron świata w tym film „Za kratami nie nosimy burek”, który uzyskał nagrodę 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego oraz wyróżniony w tym konkursie „Jak zbudować państwo?” reż. Anne Poiret i Florence Martin-Kessler.

Film jest jednym z najpotężniejszych czynników kształtujących nasze wyobrażenia oraz poglądy. Na Festiwalu prezentowane są filmy w różny sposób podejmujące problematykę praw człowieka. Każdego roku na festiwalu pokazywanych jest blisko sto światowej klasy filmów, które w Polsce ogląda łącznie ponad 70.000 widzów.

Na wszystkie filmy wstęp był bezpłatny, a jedyną granicą był wiek – ukończone 15 lat.

Dodaj komentarz

Przewiń do góry