Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji, Kultury i Przedsiębiorczości Jasne Życie

ul. Korczaka 4/11
16-400 Suwałki
www.jasnezycie.org

Celem Stowarzyszenia jest wspieranie rozwoju kultury, edukacji, przedsiębiorczości, ekologii, a także aktywizacja zawodowa i społeczna osób w różnym wieku, z różnych środowisk.

Naszym znakiem rozpoznawczym jest działalność w dziedzinie aktywnej historii średniowiecza. Członkowie naszego stowarzyszenia są pasjonatami Jaćwingów – ludu bałtyckiego zamieszkującej tereny m. in. Suwalszczyzny od X do XIII wieku. Aktywne poznawanie historii to przede wszystkim przygotowania i uczestnictwo w festynach, piknikach, rekonstrukcjach średniowiecznych. Podczas takich imprez organizujemy warsztaty rzemiosł dawnych.

Można wtedy na własnej skórze poczuć klimat średniowiecznej wioski Jaćwingów, samemu wykuć w piecu krzesiwo, odlać ozdoby w formach czy uszyć stroje bądź postrzelać z łuku. Najbardziej jednak widowiskową częścią imprezy jest pokaz walk grup rekonstrukcyjnych oraz magiczny rytuał ognia (więcej można przeczytać w naszej publikacji ).

Kolejnym obszarem aktywności naszego Stowarzyszenia to działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Propagujemy integrację społeczną oraz równy dostęp do kultury, edukacji i sportu osób niepełnosprawnych. Staramy się również wspierać placówki zajmujące się osobami niepełnosprawnymi poprzez pozyskiwanie środków finansowych z różnych programów.

Galeria:

Dodaj komentarz

Przewiń do góry